Dánia kész vadászgépeket szállítani Ukrajnának
A dán hadsereg tájékoztatása szerint a légierő a hetvenes évek óta 77 darab F-16-os vadászrepülőgépet vásárolt.
A dán hadsereg tájékoztatása szerint a légierő a hetvenes évek óta 77 darab F-16-os vadászrepülőgépet vásárolt.
A húszhrivnyás egyik oldalán egy klasszikus világháborús képet idéző beállításban ukrán katonák emelik magasba a nemzeti zászlót, míg a bankjegy másik oldalán az oroszok által elkövetett háborús bűnökre tesznek utalást.
Metrók, villamosok, trolik és buszok útvonalát is érinti a tüntetés.
Két ukrán és három kárpátaljai magyar családdal beszélgettünk arról, hogyan élték meg az elmúlt egy évet. A családok többsége hosszabb-rövidebb ideig szétszakadt, van, aki 11 hónap után csak terepet felmérni ment vissza Ukrajnába. A beszélgetésekből világosan látszott, hogy egészen máshogy gondol a háborúra egy ukrán, mint egy kárpátaljai magyar.
Ben Wallace védelmi miniszter szerint a nyugati gépek kezelése túl bonyolult volna az ukrán pilóták számára, azt viszont megígérte, hogy ha van olyan ország, amelyik átadná a szovjet érából származó gépeit Ukrajnának, az Egyesült Királyság átvállalja a légterének védelmét.
Ursula von der Leyen és Charles Michel is megszólalt a háború egyéves évfordulóján. Von der Leyen üzenete nem említette meg, hogy netán lenne bárki is Európában, aki nem vállalna feltétlen szolidaritást Ukrajnával.
A volt állam- és kormányfő szerint az orosz győzelmet követő tárgyalásokon nem az ukránokkal, hanem az USA-val kell majd egyeztetniük.
Vlagyimir Putyin orosz államfő egy évvel ezelőtt, 2022. február 24-én indította meg Ukrajna ellen a második világháború óta legnagyobb európai katonai offenzívát. A háború azonban nem egy évvel ezelőtt kezdődött, hanem 2014-ben, amikor Oroszország elcsatolta Ukrajnától a Krímet és fegyveres támogatást adott a kelet-ukrajnai Moszkva-párti szakadároknak. A kilenc éve tartó konfliktus közvetlen előzményei és legfontosabb mozzanatait foglaltuk össze a cikkben.
Bármilyen csekély orosz győzelem olyan Oroszország fennmaradását jelenti, amely a maga autokratikus rezsimjével, a folyamatos erőszak és gonoszság terepe marad, és további fenyegetést jelent az egész civilizált világra, írja véleménycikkében Ukrajna Magyarországi Nagykövetségének ideiglenes ügyvivője.
Kína szerint egyik ország sem védheti meg a biztonságát a másik ország biztonságának kárára.
Emellett 90 orosz magánszemély és 40 vállalt ellen vezet be pénzügyi szankciókat.
A külügyminiszter azt követően ragadtatta magát erre a kijelentésre, hogy a szervezet közgyűlése megszavazta, hogy Oroszország azonnal és feltételek nélkül vonuljon ki Ukrajnából.
A magyar külpolitika eredményeként évtizedekre megromolhatnak a magyar–ukrán kapcsolatok – nyilatkozta a HVG-nek Rácz András. Az egy éve tartó Ukrajna elleni orosz invázió következményeiről szólva a Német Külpolitikai Társaság tudományos főmunkatársa arról is beszélt, hogy a Nyugat is változott: miközben komoly újrafegyverkezésbe kezdett, az EU képes volt olyan szankciókat is elfogadni politikai célja eléréséért, amelyek az uniónak is gazdasági problémákat okoznak.